Tirana
light rain
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
65 %
1.5kmh
75 %
Die
24 °
Hën
28 °
Mar
31 °
Mër
31 °
Enj
30 °
E diel, 24 Shtator, 2023

TAG

dekomunistizimi

Alibeaj i kthehet Berishës: Meriton përçmim dhe neveri për shpifjet! Ligji i dosjeve, thëngjill që i djeg ish-komunistëve të fshehur pas PD-së

Kreu i komanduar i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj i është përgjigjur akuzave të Sali Berishës sa i përket ligjit për dekomunistizimin. Në një reagim në...

“PD ka pasur mundësi të bënte transparencë kohë më parë”, Alibeaj: Hapja e Dosjeve, detyrim për ne

Kreu i Grupit Parlamentar të PD-së, Enkelejd Alibeaj ka komentuar sot votimin e projekligjit për hapjen e Dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit. Në një...

“Nuk mund të fshihet memoria kombëtare”, aktorja Margarita Xhepa kundër ndalimit të filmave të diktaturës

Aktorja Margarita Xhepa është shprehur kundër projektligjit për ndalimin e filmave të periudhës komuniste. Aktorja e madhe shqiptare, gjatë një vizite në biznesin e sipërmarrësit...

PD kërkon ndalimin me ligj të filmave të diktaturës, shembjen e lapidarëve me simbole komuniste

Partia Demokratike kërkon ndalimin me ligj të filmave, këngëve dhe simboleve të tjera të diktaturës komuniste, si pjesë e dekomunistizimit. Një nga pikat që trajtohet...

Peticioni për Kuvendin: Të ndalohet me ligj përdorimi i simboleve të diktaturës në politikë, drejtësi dhe në shkolla

Instituti për Demokraci, Media dhe Kulturë ka bërë publike të enjten në Sheshin "Skënderbej" në kuadër të "Ditëve të Kujtesës", gjashtë pikat e peticionit...

E papritur: Opozita rikthen në Kuvend “lustracionin”, ja kush largohet nga politika nëse miratohet

Pas tre dekadash përpjekje për pastrimin e politikës shqiptare nga figurat me funksione në regjimin komunist, shfaqet sërish “lustracioni”. Përpjekjen për...

Ligji i dekomunistizimit/ Ukraina shkatërron 1 320 statuja të Leninit

Gjatë këtij viti, në kuadër të ligjit të dekomunistizimit, Ukraina shkatërroi 2 389 monumente të epokës sovjetike, ndërkohë që mes tyre figuronin 1 320...

Lajmet e fundit