Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
0 %
Pre
24 °
Sht
34 °
Die
26 °
Hën
29 °
Mar
32 °
E premte, 22 Shtator, 2023

TAG

bektashi

Dita e Sulltan Nevruzit, dita e shpresës për besimtarët bektashinj

Megjithse në Shqipëri Nevruzi është festa kryesore e komunitetit Bektashi, ajo festohet në shumë vende të Lindjes së Mesme, botës arabe dhe muslimane, e...

Nazarko: Amerikanët nuk lejuan kurimin e Baba Reshatit në Iran, kishin frikë mos e eliminonin

Analisti, Mentor Nazarko ka rrëfyer se si Irani ka dashur të hyjë brenda Komunitetit Bektashi për të vendosur kontrollin e plotë mbi këtë komunitet...

Baba Mondi takohet nesër me Papa Françeskun

Kreu i bektashinjve shqiptarë, Haxhi Dede Edmond Brahimaj, është nisur në një takim 2-ditor në Selinë e Shenjtë në Vatikan, ku do të takohet...

Kryegjyshi botëror i bektashinjve do takohet me Papa Françeskun

Kryegjyshi Botëror i Bektashijve, Baba Mondi pritet të takojë në muajin maj Papa Françeksun. Mësohet se takimi në audiencë do të mbahet...

Lajmet e fundit