Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
94 %
1.5kmh
0 %
Pre
28 °
Sht
28 °
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
29 °
E premte, 29 Shtator, 2023

TAG

bashkimi europian

Korrupsioni me fondet e BE, agjencia e Ilir Beqaj duhet të monitoronte shpenzimin e tyre në Shqipëri

Lajmi se Komisioni Europian ka pezulluar grantet për bujqësinë nga programi IPARD, për shkak të korrupsionit dhe mos respektimit të procedurave ligjore nga AZHBR...

Bashkimi Europian pezullon miliona euro fonde të bujqësisë për Shqipërinë, për shkak të korrupsionit

Komisioni Europian ka pezulluar grantet për bujqësinë nga programi IPARD, për shkak të korrupsionit dhe mos respektimit të procedurave ligjore nga AZHBR në shpërndarjen...

Fundi i “Ballkanit të Hapur”, Balla: U mbyll me sukses, ndihmoi prodhuesit shqiptarë

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, ka folur lidhur me fundin e nismës së “Ballkanit të Hapur”. Jashtë ambienteve të Kuvendit, Balla...

Spanja merr presidencën e Bashkimit Europian

Spanja ka marrë sot, më 1 korrik udhëheqësinë e presidencës së Bashkimit Evropian, të cilën do ta mbajë deri në dhjetor të këtij viti. Vetëm...

Borrell para samitit të BE-së: Do të kërkoj mbështetje që të vazhdojmë presionin ndaj Kosovës e Serbisë

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, në një prononcim për mediat para fillimit të samitit dy ditor të udhëheqësve të Bashkimit Europian, foli...

Bashkimi Europian drejt një “mini revolucioni”, do zgjerohet me Ukrainën dhe nëntë shtete të tjera

Bashkimi Europian pritet të zhvillojë një “mini revolucion”, duke u zgjeruar me Ukrainën dhe nëntë shtete të tjera, kështu është shprehur ministrja e Jashtme...

SHBA me gjuhë të ashpër ndaj Kosovës, thirrje Kurtit: Dënojmë fuqishëm veprimet tuaja, merrni menjëherë masa

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka reaguar për ngjarjet e ndodhura ditën e sotme në veri të Kosovës. Përmes një postimi në “Tëitter”, Blinken...

Parlamenti i BE-së miraton plan emergjence për migracionin, çfarë përmban propozimi i ri

Euro-deputetët miratuan një sërë propozimesh për migracionin, ndër të cilët edhe një që u kërkon anëtarëve të Bashkimit Evropian të ndajnë barrën e strehimit...

554 mijë shqiptarë kanë marrë pasaporta në vendet e Bashkimit Evropian që nga viti 2002

Janë rreth 554 mijë shtetas shqiptarë të cilët janë larguar në vite nga vendi dhe kanë arritur që të marrin një pasaportë në një...

Rritet numri i azilkërkuesve në BE nga Ballkani Perëndimor

Afër 966.000 persona kanë kërkuar mbrojtje ndërkombëtare në Bashkimin Evropian më 2022, që janë 50 për qind më shumë se më 2021. Kjo është...

Lajmet e fundit