Tirana
scattered clouds
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
57 %
0kmh
40 %
Mar
30 °
Mër
30 °
Enj
30 °
Pre
29 °
Sht
29 °
E martë, 26 Shtator, 2023

TAG

Ardit Bido

Plani për greqizimin nga Qafë Bota në Llogara

Flamuj grekë në institucionet shtetërore shqiptare, tabela dhe shkolla dygjuhëshe dhe greqishtja gjuhë zyrtare nëse vetëdeklarohen më shumë se 20% grekë. Historia e 32...

Sa grekë ka Himara dhe Konispoli dhe si i “shton” Greqia

Sa grekë pretendon pala shqiptare dhe pala greke dhe sa vetëidentifikohen grekë në Himarë dhe Konispol? Rezulton statistikisht e pamundur të vetëidentifikohen si grekë...

“Ke qenë qumështor atë kohë”, gazetari përplaset me kreun e Përgjithshëm të Arkivave: Dhërmiu është 99.99% me popullsi greke

Gazetari Stavri Marko ka shkaktuar debat me deklaratat e tij, ku tha se flamuri i Vorio Epirit është simbol i “pavarësisë së Himarës”. Madje ai...

Rreziku që i kanoset Konispolit dhe Himarës nga censi i popullsisë i ndikuar nga Greqia

NGA ARDIT BIDO Në fund të vitit 2023, zhvillohet censusi i popullsisë dhe banesave, e bashkë me të do të rilindin një sërë debatesh që...

Diplomati grek dhe mungesa e shtetit

Nga Ardit Bido Raporti i shtetit tonë me Greqinë kapsulohet më së miri nga një diplomat grek që ka 40 vite në Shqipëri dhe që...

Jo vetëm arkiv, por një kompleks i mirëfilltë kulturor, DPA me faqe të re 

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave (DPA) ndryshon krejtësisht faqe, duke i dhënë trajtë një projekti novator dhe premtues. Në një atmosferë të gëzueshme, me...

Drejtori i Arkivës flet për këngëtarin serb: Debatet shterpë kanë për qëllim të përçajnë kombin tonë. Bregoviç është serbo-kroato-boshnjak

Drejtori i Përgjithshëm i Arkivave Ardit Bido ka reaguar për ardhjen e këngëtarir serb, Goran Brezoviç në Festën e Birrës në Korçë. Përmes një postimi...

Zhvillohet në Komunën e Tuzit Konferenca e V Mbarëkombëtare e Arkivistikës

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave dhe Agjencia shtetërore të Arkivave të Kosovës, në bashkëpunim me Komunën e Tuzit në Mal të Zi, zhvilluan Konferencën...

“Gjëmon të kapë ndonjë post”, drejtori i Arkivave përplaset me Pëllumb Xhufin: Kur të thotë “amator” ai rioshi i thinjur që botoi monografi pas...

Drejtori i Arkivave, Ardit Bido, është me anë të një postimi në rrjetet sociale ka sulmuar historianin Pëllumb Xhufi. Përplasja mes tyre ndodhi pas...

Tha se Qemal Stafa nuk është hero, Erion Braçe i kthehet Drejtorit të Arkivave: Këta venë e vijnë, tani do venë pa kthim!

Zëvendës kryeministri, Erion Braçe ka reaguar në lidhje me deklaratat e mbrëmshme të drejtorit të Arkivave, Ardit Bido i cili tha se Qemal Stafa...

Lajmet e fundit