Tirana
scattered clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
50 %
0.5kmh
40 %
Sht
34 °
Die
24 °
Hën
25 °
Mar
29 °
Mër
30 °
E shtunë, 23 Shtator, 2023

TAG

amerika

Fatmir Mediu kërkon ekspertim të ri për “Gërdecin”: Dëshmitarë të jenë dhe zyrtarë të mbrojtjes amerikane

Ish-ministri i Mbrojtjes në kohën e "Gërdecit", Fatmir Mediu kërkon nga Gjykata e Posaçme që të pranojë kërkesën e tij për ekspertim të ri...

Zhvillimet në Maqedoninë e Veriut, Escobar: Amerika ju do pjesë e Bashkimit Evropian

I dërguari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar ka vizituar dje Shkupin dhe ka folur për zhvillimet e fundit në vend. Ai është...

Shkatërruesi amerikan i raketave mbërrin në Durrës

Anija USS Ramage, shkatërruesi i raketave të komanduara i klasit Arleigh Burke USS Ramage (DDG 61) – pjesë e Carrier Strike Group (CSG) 12,...

SHBA shpall “non-grata” Aleksandër Vulin, krahu i djathtë i Vuçiç lehtësoi politikat e Rusisë në Ballkan

Zyra e Thesarit për Kontrollin e Aseteve të Huaja, ka sanksionuar Aleksandër Vulin për lehtësim të politikave të Rusisë në rajonin e Ballkanit Perëndimor....

Lulzim Basha krah ish-Sekretarit Pompeo: I thashë për mirënjohjen e shqiptarëve për Amerikën

Demokrati Lulzim Basha ndan disa fotografi krah ish-Sekretarit Mike Pompeo, pasi ka marrë pjesë në Samitin e 40 vjetorit të Unionit Ndërkombëtar Demokrat. Pompeo...

Amerika njeh zgjedhjet në veri të Kosovës, ambasadori Hovenier: Përpjekjet për pengimin e tyre, do të kenë dënim të ndërkombëtarëve

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka thënë sot se qëndrimi amerikan është i qartë dhe nuk ka ndryshuar...

Një ditë para takimit në Ohër, Escobar: Amerika është mbështetësja më e madhe e Kosovës në botë, duam që plani i dialogut të funksionojë

Amerikanët e mbështesin fuqishëm propozimin evropian dhe i dërguari Gabriel Escobar e sheh këtë si mundësi të jashtëzakonshme për paqe në rajon. Ai thotë...

SHBA përshëndet marrëveshjen: Asociacioni i Komunave me shumicë serbe, kritik për të ardhmen e Kosovës

Departamenti Amerikan i Shtetit përshëndet atë që e quan progres të Kosovës dhe Serbisë në rrugën e normalizimit të marrëdhënieve. Ky reagim vjen pas...

SHBA dhe Mbretëria e Bashkuar shpallin “non-grata” zyrtarë të lartë në Bullgari

Zyrtarë të lartë në Bullgari janë shpallur "non-grata" nga Departamenti i Thesarit në Shtete e Bashkuara të Amerikës. Lajmin e jep vetë Sekretari Amerikan...

Del ekspertiza e balonës kineze: Kishte antena dhe aparate për të mbledhur informacione, fluturoi në 40 vende

Administrata Biden ka përcaktuar se balona e dyshuar kineze e vëzhgimit, e cila u rrëzua nga avionët amerikanë të shtunën, kishte teknologji të mbikëqyrjes...

Lajmet e fundit