Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
47 %
1kmh
0 %
Pre
28 °
Sht
28 °
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
29 °
E premte, 29 Shtator, 2023

TAG

AKU

AKU bllokon 28 ton produkte, 32 milionë lekë gjoba për fabrikat e qumështit në Shqipëri

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka bërë publike të dhënat paraprake të hetimit në fabrikat e prodhimit dhe përpunimit të qumështit. Gjatë katër muajve, janë...

Siguria ushqimore, Krifca: Nis punën taskforca e AKU-së për sezonin veror

Ekipi i taskforcës së Autoritetit Kombëtar të Ushqimit ka nisur punën për të garantuar sigurinë ushqimore përgjatë sezonit veror, ku konsumi është dhe më...

AKU: Kontrollet për sigurinë ushqimore sipas BE-së, garantojmë konsumatorin nga ferma në tavolinë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit dhe Instituti i Sigurisë Ushqimore dhe Veterinare garantuan sot konsumatorin se ushtrojnë jo vetëm kontrolle të vazhdueshme, por edhe sipas...

Tregtim i ushqimit të pasigurt, AKU ndëshkon 8 biznese përdorimin e vajit të palmës, i gjobit me 1.7 mln lekë

Trupat inspektuese të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit kanë gjobitur 8 biznese të cilat tregtonin ushqim të pasigurt për përdorimin e vajit të palmës, konservantëve...

Kreu i Shoqatës së fermerëve denoncon: Rritën çmimin e bulmetit me 38%, AKU dhe Autoriteti i Konkurrencës të hetojnë këtë abuzim!

Eksperti i Bujqësisë Ervin Resuli ka reaguar i revoltuar për rritjen e nënprodukteve të qumështit në vend. Ai ka publikuar një tabelë me çmimet...

Përpunohej jashtë standardeve, AKU bllokon mbi 500 kg mish në një “Fast Food” në Tiranë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka bllokuar 566 kilogramë mish në një “Fast-Food” në Tiranë, pasi qëndronte e përpunohej në kushte të papërshtatshme higjieno-sanitare. Nga kontrolli...

Mish pule dhe salsiçe të pasigurta, AKU vendos 60 milionë lekë gjobë në Vlorë dhe bllokon dhe 20 mijë vezë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka ndëshkuar 13 subjekte në Vlorë për tregtim të ushqimit të pasigurt. Trupa inspektuese e AKU ka vijuar me kontrollet...

AKU bllokon mish dhe 7 mijë kokrra vezë në Korçë, vendos 39 milionë lekë gjoba

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka bllokuar 7 791 kokrra vezë në Korçë dhe produkte të tjera ushqimore, kryesisht mish pule, pasi subjektet që i...

AKU bllokon mish dhe 20 mijë kokrra vezë në Korçë, vendos 21 milionë lekë gjoba

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka bllokuar 20 mijë kokrra vezë në Korçë dhe produkte ët tjera ushqimore, kryesisht mish pule, pasi subjektet që i...

AKU: Produktet “Wudy” në tregun shqiptar janë të sigurta dhe të çertifikuara

Drejtoresha e Autoritetit Kombëtar të Ushqimit (AKU), Jeta Dedja, deklaron se produktet “Wudy” që kanë hyrë në Shqipëri janë të sigurta, të certifikuara dhe...

Lajmet e fundit