Tirana
scattered clouds
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
45 %
3.6kmh
40 %
Enj
28 °
Pre
34 °
Sht
34 °
Die
23 °
Hën
25 °
E enjte, 21 Shtator, 2023

TAG

1991

Berisha në Shkodër, ceremoni përkujtimore për dëshmorët e 2 prillit

Ish-kryeministri Sali Berisha ndodhet sot në Shkodër, ku është zhvilluar një ceremoni përkujtimore për dëshmorët e 2 prillit të 1991. Në ceremoni është mbajtur një...

2 prilli,  32 vite nga masakra e fundit e komunizmit në Shkodër

Si sot 32 vite më parë, më 2 prill 1991, ndodhi një ngjarje që tronditi Shkodrën. Sot përkujtohet ajo që njihet ndryshe masakra e...

Eksodi i shqiptarëve në 1991, autori i fotos simbol mbi anijen “Vlora” është Gani Xhengo, u përdor për 20 vite firma italiane e modës

Fotoja simbolike e anijes "Vlora" e ngarkuar me emigrantë që përpiqeshin të largoheshin nga Porti i Durrësit, në Shqipëri për të mbërritur në Bari,...

Deputeti i PD së Lushnjes kujton mitingun e parë të 4 janarit 1991 dhe boton raportin sekret të punëve të brendshme: Kohët e vështira...

Deputeti i PD së Lushnjes Sajmir Korreshi uron të gjithë ata burra e gra që kanë qenë promotorët e mitingut të parë të PD...

Robert Aliaj tregon sulmin që përjetoi në 1991: Më masakruan 20 policë, shefi i policisë së Beratit më çau fytyrën

Artisti Robert Aliaj Dragot ka rrëfyer një prej historive më të dhimbshme të jetës së tij duke thënë se e kanë dhunuar në vitin...

Basha kujton 5 janarin e ’91: Askush mos prekë fjalën e lirë, nëpërmjet saj ne mbrojmë të vërtetën

Kreu i PD, Lulzim Basha ka  kujtuar 5 janarin e 1991, kur mbërriti në duart e shqiptarëve, Rilindja Demokratike. Basha shkruan se  Rilindja Demokratike, ishte...

Rrëfimi i rrallë i Haki Morinës: Si hyra për herë të parë në 1991 tek PS, nuk më thirrën si ministrat e sotëm kosovarë

Veprimtari i çështjes kombëtare dhe shkrimtari Haki Morina, ka rrëfyer momentet e para kur shkeli në Tiranë në shtator të vitit 1991, pas daljes...

Lajmet e fundit