Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
47 %
2.6kmh
0 %
Sht
25 °
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
29 °
Mër
27 °
E shtunë, 30 Shtator, 2023

Sulme me dronë gjatë natës mbi Kiev, shkatërrohen disa ndërtesa

Lajme të ngjashëm

Ukraina është përballur me një valë tjetër sulmesh me dronë dhe raketa gjatë natës së kaluar.  Shumica e sulmeve ajrore synojnë Kievin.

Zyrtarët  thanë se forcat ukrainase shkatërruan më shumë se 40 “objektiva ajrore” mbi kryeqytet. Fatmirësisht nga sulmet nuk u raportua për viktima, por rënia e mbeturinave të dronit dëmtoi disa ndërtesa dhe shkaktoi zjarre.

Gjithashtu shpërthime ndodhën edhe në rajonet Lviv, Odesa, Vinnytsya dhe Khmelnytskyy. Ky ishte sulmi i 15-të ajror i Rusisë në qytet këtë muaj dhe sulmi i dytë brenda natës me radhë me intensitet të ngjashëm.

Në Khmelnytskyy, një sulm në një aeroport ushtarak dëmtoi pesë avionë dhe pistën, thanë autoritetet rajonale.

Oleksandr Scherba, ambasadori i përgjithshëm në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Ukrainës, tha se ditët e fundit kanë qenë shumë të vështira për banorët e Kievit.

“Pothuajse çdo natë, qiejt duken dhe tingëllojnë si një tjetër episod i “luftërave të yjeve”, por ne nuk ndjejmë shumë raketa ruse që godasin objektivat e tyre këtu brenda zonës së qytetit. Dhe kjo është e gjitha falë vendeve të mira, njerëzve të mirë të botës. kush na e dha këtë mbrojtje ajrore”, tha ai.

Më shumë