Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
82 %
1.5kmh
0 %
Sht
34 °
Die
25 °
Hën
27 °
Mar
32 °
Mër
29 °
E shtunë, 23 Shtator, 2023

Studio japoneze fiton konkursin ndërkombëtar për Qendrën e Vizitorëve në Butrint (Projekti)

Lajme të ngjashëm

Studio arkitekturore japoneze “Kengo Kuma & Associates” është shpallur fituese me projektin e saj për ndërtimin e qendrës së vizitorëve në Parkun Kombëtar Arkeologjik të Butrintit, në Sarandë.

Duke qenë se dorëzimet e projekteve ishin anonime, emri i ekipit fitues nuk iu bë i ditur jurisë deri në marrje të vendimit.

Studioja fituese u përzgjodh për qasjen unike arkitekturore në krijimin jo thjesht të një objekti, por të një porte hyrëse në pasurinë e Butrintit, me një pamje të mrekullueshme dhe krijimin e një hapësire publike takimi për komunitetin lokal dhe turistët.

 

I shpallur nga Fondacioni për Menaxhimin e Butrintit, konkursi ndërkombëtar i qendrës së vizitorëve u mbështet financiarisht nga Fondi Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim dhe u organizua nën mbikqyrjen e Ministrisë së Kulturës nga kompania britanike Malcolm Reading Consultants.

Më shumë