Tirana
few clouds
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
39 %
2.1kmh
20 %
Pre
27 °
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
29 °
E premte, 29 Shtator, 2023

Studimi i ri: Nëse keni bërë këtë vaksinë, atëherë jeni më pak të rrezikuar nga COVID-19

Lajme të ngjashëm

Një studim i ri ka treguar se personat që kanë marrë vaksinën BCG, e cila parandalon tuberkulozin, janë më pak të rrezikuar nga koronavirusi.

Shkencëtarët e zhvilluan vaksinën BCG rreth 100 vite më parë për të mbrojtur njerëzit nga infeksioni bacterial i tuberkulozit, ndërsa sipas OBSH-së më shumë se 100 milionë fëmijë janë vaksinuar.

Shkencëtarët nga Qendra Mjekësore në Los Angeles mendojnë se kjo vaksinë mund të zvogëlojë rrezikun nga koronavirusi.

Kujtojmë se Britania e Madhe ka aprovuar përdorimin e vaksinës së zhvilluar nga kompania Pfizer, ndërkohë që pritet që Europa dhe SHBA të fillojnë përdorimin e vaksinës “Moderna”, ndërsa Rusia ka filluar vaksinimin e popullsisë me vaksinën “Sputnik V”.

Më shumë