Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
94 %
1.5kmh
0 %
Pre
28 °
Sht
28 °
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
29 °
E premte, 29 Shtator, 2023

Sot, 547 vjetori i vdekjes së Skëndërbeut

Lajme të ngjashëm

Heroi ynë Kombëtar, Gjergj Kastriot Skëndërbeu , përkujtohet sot në  ditën e tij të vdekjes.Ai ka hyrë në histori  si një general i madh i kohës dhe strateg i shquar që me një ushtri të vogël mundi  të shkatërronte ushtrinë osmane, e cila njihej për një nivel të lartë organizimi.

 

Skëndërbeu luftoi për Pavarsinë e Shqipërisë dhe bashkimin politiko-shtetëror të popullit të tij.Mbledhja e Kuvendit të Lezhës nga Gjergj Kastrioti, hodhi bazat para të krijimit të shtetit të arbrit.

Ai ka patur admirimin e Shteteve Europiane, Papatit të Romës si dhe ka shërbyer si burim frymëzimi për Rilindasit shqiptare.

Skëndërbeu, vdiq gjatë zhvillimit të një kuvendi të thirrur prej tij, më 17 janar të vitit 1468.

 

Më shumë