Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
82 %
0.5kmh
0 %
Mar
28 °
Mër
28 °
Enj
28 °
Pre
27 °
Sht
28 °
E martë, 3 Tetor, 2023

Sllovakia pezullon përkohësisht importet e grurit nga Ukraina

Lajme të ngjashëm

Sllovakia ka pezulluar përkohësisht importet e grurit nga Ukraina. Lajmi u bw i ditur nga një zëdhënës i qeverisë.

Vendimi u mor pasi Polonia dhe Hungaria ndaluan importet e grurit dhe produkteve të tjera ushqimore nga Ukraina pas një rritjeje të mallrave të lira.

“Sot do të mblidhet një grup pune për të diskutuar këtë temë. Rezultati i takimit do të komunikohet më vonë,” shtoi zëdhënësi.

Ndërkohë Polonia njoftoi ndalimin e imporit tw grurit, të shtunën, duke synuar “të mbrojë tregun polak bujqësor kundër destabilizimit”, tha zyra e kryeministrit polak në një deklaratë.

Gjithashtu Ministri hungarez i Bujqësisë István Nagy njoftoi të dielën se Budapesti do të ndalojë përkohësisht importin e drithit, farave vajore dhe produkteve të tjera bujqësore nga Ukraina.

Më shumë