Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
47 %
1kmh
0 %
Pre
28 °
Sht
28 °
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
29 °
E premte, 29 Shtator, 2023

Skandali me karikaturën e Trump, New York Times merr vendimin ekstrem

Lajme të ngjashëm

Prestigjiozja amerikane ‘New York Times’ ka deklaruar se pas polemikave për publikimin e karikaturave anti-semite, nuk do të publikonte më vizatime politike në edicionin ndërkombëtar.

Publikimi i një karikature gjatë muajit prill që personifikonte kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu dhe atë amerikan Donald Trump, ngjalli shumë polemika në komunitetin hebre dhe më gjerë.

Në edicionin ndërkombëtar të gazetës prestigjioze, ishte vizatuar karikatura politike se si Kryeministri izraelit ishte pikturuar si një qen shoqërues për të verbrit, i cili mban një medaljon me simbolin e yllit të Davidit, i shoqëruar nga presidenti amerikan, i verbër me një mbulesë hebraike (Kippah) në kokë.

Më shumë