Tirana
moderate rain
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
94 %
2.1kmh
75 %
Die
24 °
Hën
26 °
Mar
31 °
Mër
31 °
Enj
30 °
E diel, 24 Shtator, 2023

Shtohen protestuesit serbë në Zubin Potok, provokojnë me këngë nacionaliste

Lajme të ngjashëm

Tensionet po vijojnë edhe përgjatë ditës së sotme në veri të Kosovës. Në Komunën e Zubin Potokut ka një numër më të madh të protestueseve në krahasim me ditën e djeshme.  Ndryshe nga ditët e tjera, protesutesit sot janë shfaqur me maska dhe provokojnë me këngë nacionaslite.

Pranë objektit ka pjesëtarë të Policisë së Kosovës, ndërsa pak më tej ka pjesëtarë të KFOR-it. Protestat kanë filluar që prej ditës së premte, ku serbët nuk kanë  ushtruar dhunë edhe ndajpjesëtarëve të KFOR-it, Policisë së Kosovës dhe gazetarëve.

Kryeministri Albin Kurti ditën e sotme u shpreh i qartë që nuk do ta dorëzojë kurrë republikën demokratike tek fashistët të cilët dhunojnë efektivët e policisë.

 

Më shumë