Tirana
scattered clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
39 %
3.1kmh
40 %
Mër
25 °
Enj
29 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
29 °
E mërkurë, 27 Shtator, 2023

Shpërthimi në kompaninë e kimikateve në Gjermani, një i vdekur dhe pesë punëtorë të zhdukur

Lajme të ngjashëm

Një shpërthim i madh ka ndodhur në një park industrial në Gjermani, duke lënë  të vdekur një person. Ngjarja ndodhi  gjatë ditës së sotme në qytetin gjerman Leverkusen, ku raportohet të paktën për pesë punëtorë të zhdukur dhe disa të plagosur rëndë si pasojë e shpërthimit.

Chempark ka brenda vetes kompani të mëdha kimike, përfshirë, Bayer dhe Lanxess. Autoritete u bënë  thirrje banorëve që të qëndrojnë në shtëpi dhe të mbyllin dritaret.

Shpërthimi sipas kompanisë menaxhuese Currenta ka ndodhur pranë një zonë ku digjen mbeturinat, ndërsa ende nuk dihet shkaku i shpërthimit të zjarrit, ndërkohë autoritetet janë duke hetuar ngjarjen.

Më shumë