Tirana
light rain
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
88 %
0.5kmh
75 %
Die
25 °
Hën
25 °
Mar
30 °
Mër
31 °
Enj
29 °
E diel, 24 Shtator, 2023

Shkatërrimi i digës Kakhovka, raportohen viktimat e para nga përmbytja

Lajme të ngjashëm

Tre persona kanë vdekur si pasojë e përmbytjeve nga shkatërrimi i digës Nova Kakhovka në Ukrainën jugore.

Mediet e huaja raportojnë se këto janë  janë vdekjet e para të konfirmuara nga përmbytja. Më herët presidenti Volodymyr Zelenskiy shprehu frikën për jetët e ukrainasve në zonat e goditura nga fatkeqësia.

Shkatërrimi i digës pranë vijës së frontit në Ukrainë ka përmbytur dhjetëra fshatra dhe pjesë të një qyteti aty pranë, duke shkaktuar frikë për një fatkeqësi humanitare. Zyrtarët kanë thënë se mijëra do të duhet të largohen nga shtëpitë e tyre dhe shumë prej tyre tashmë po e bëjnë këtë pa ndihmë. Zelenskiy ka pohuar se autoritetet okupuese ruse “as nuk po përpiqeshin të ndihmonin njerëzit”.

“Okupatorët thjesht po i braktisin njerëzit në kushte të frikshme. Asnjë ndihmë, pa ujë, nuk ka mbetur në çatitë e shtëpive në komunitetet e zhytura,” tha ai.

Më shumë