Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
82 %
1.5kmh
0 %
Sht
34 °
Die
25 °
Hën
27 °
Mar
32 °
Mër
29 °
E shtunë, 23 Shtator, 2023

Shenjat dhe komplekset psikologjike që ka secila prej tyre

Lajme të ngjashëm

Dashi: Kompleksi i egos; mendon se është qendra e Universit dhe se dëshirat e tij duhet të realizohen në moment ndërkohë që të tjeret mund të presin.

Demi: Kompleksi i pengesave; i interpreton si më të komplikuara emocionet dhe sjelljet e të tjerve duke i parë si pengesë kur bëjnë marrëveshje.

Binjakët: kompleksi i statusit; është një kompleks ku emocionet dhe sjelljet e dikujt kontrollohen prej perceptimit të tij, të statusit që ka.

Gaforrja: Kompleksi i përndjekjes; një ndjesi ose frikë sikur të gjithë janë aty për të tu vënë pas, për të të lenduar në njëfarë mënyre; ata me këtë kompleks nuk kanë besime tek bota dhe ndjehen sikur vëzhgohen gjatë gjithë kohës.

Luani: Kompleksi i superioritetit; e sheh veten si superior ndaj të tjerëve (ky është shpesh një mekanizëm mbrojtës për ata që kanë një ndjenjë inferioriteti prej të ciles tremben).

Virgjëresha: Kompleksi i heroit; një ndjenjë e pashëndetshme përgjegjësie, ose besimi se të gjithëve iu mungon kapaciteti për të performuar në mënyrë të suksesshme një ose më shumë detyra; një njeri i tillë mund të ndjejë vazhdimisht nevojën për të “shpëtuar” të tjerët.

Peshorja: Kompleksi i Hirushes; dëshira për tu përkujdesur prej të tjerëve si përgjigje e frikës prej pavarësisë.

Akrepi: Kompleksi i autoritetit; një deshirë intensive për të qenë në kontroll të njerzve dhe gjërave.

Shigjetari: kompleksi i Shpëtimtarit; një gjendje mendore në të cilen individi ka besimin se janë ose janë të destinuar për të qenë shpëtimtarët e një misioni i cili iu është dhëne atyre si përgjegjësi, mision ky që duhet përmbushur me domosdo.

Bricjapi: Kompleksi i dështimit; emocione dhe sjellje të kontrolluara prej ndjesisë së frikës se mos rrënohen, gje që shpesh i çon drejt ndjenjës se janë të vetë-plotësuar

Ujori: kompleksi i Zotit; iluzioni psikologjik se kanë një potencial personal të pakufizuar; individi është i bindur se është shumë i fuqishëm dhe do përpiqet në mënyrë të vazhdueshme të tregojë aftësitë e e tij

Peshqit: kompleksi i Peter Pan: dëshira për të qëndruar përgjithmone fëmije dhe për të shmangur çdo lloj përgjegjeësie; besimi në një bote të fantazuar ku njeriu e arrin suksesin pa marrë masa.

Horoscope

Më shumë