Tirana
light rain
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
94 %
4.6kmh
75 %
Hën
26 °
Mar
30 °
Mër
31 °
Enj
29 °
Pre
29 °
E hënë, 25 Shtator, 2023

“Serbia kundër dhunës”, mijëra qytetarë në protestë në Beograd, kërkojnë dorëheqjen e Vuçiç

Lajme të ngjashëm

Një muaj pas të shtënave në shkollën fillore “Vladislav Ribnikar”, ku humbën jetën disa nxënës, është ngritur një tjetër protestë në rrugët e Beogradit.

Dhjetëra mijëra pjesëmarrës u mblodhën para Dhomës së Asamblesë Kombëtare në qendër të kryeqytetit serb ku kanë mbajtur fjalën disa persona me ndikim në Serbi.

Kjo është protesta e 5-të që mbahet në Beograt nën sloganin “Serbia kundër dhunës”. Qytetarët të indinjuar në një zë kanë kërkuar edhe dorqëheqjen e presidentit serb, Aleksandër Vuçiç.

Kujtojmë që këto protesta vijnë pas dy ngjarjeve të rënda të shënuara në Serbi, e para në një shkollë ku një nxënës i mitur hapi zjarr në shkollë duke vrarë 9 persona. Pak ditë më pas një tjetër masakër u shënua në Serbi ku një 21-vjeçar vrau me automatik 8 persona dhe plagosi 10 të tjerë.

Më shumë