Tirana
scattered clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
39 %
3.1kmh
40 %
Mër
25 °
Enj
29 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
29 °
E mërkurë, 27 Shtator, 2023

Sejko bën analizën dhe komenton perspektivën: Parashikojmë rritje ekonomike

Lajme të ngjashëm

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko ka bërë sot analizën e punës së Bankës së Shqipërisë për vitin 2015 dhe njëkohësisht ka komentuar rreth perspektivës së vendit sa i përket rritjes ekonomike.

Sipas Sejkos, 2015-ta u shoqërua me shërbim të punësimit poshtë nivelit potencial, megjithatë guvernatori tha se publikut i është rikthyer besimi te Banka e Shqipërisë.

“U rikthye besimi i publikut te Banka e Shqipërisë. Politika monetare e suksesshme, ka forcuar natyrën stimuluese’, tha Sejko.

Sejko komunikoi se norma bazë e interesit do të jetë 1.75%, ndërsa inflacioni gjatë këtij viti parashikohet 2%

“Parashikojmë rritje ekonomike. Kreditë me probleme do të vazhdojnë edhe gjatë 2016, por nën nivelin 20%’’, theksoi guverantori.

Më shumë