Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
45 %
1kmh
0 %
Pre
33 °
Sht
33 °
Die
25 °
Hën
31 °
Mar
31 °
E premte, 22 Shtator, 2023

Rusia dëbon 14 diplomatë dhe staf të ambasadës bullgare në vend

Lajme të ngjashëm

Rusia do të dëbojë katër diplomatë bullgarë dhe 10 anëtarë të stafit të shërbimeve diplomatike bullgare në Moskë, Shën Petersburg dhe Ekaterinburg, dhe Qendrën Bullgare të Industrisë në Moskë, deklaroi të premten Ministria e Jashtme bullgare.

Ata janë shpallur persona non grata dhe u është dhënë afat 120 orë për t’u larguar. Ambasadorja e Rusisë, Eleonora Mitrofanova fajësoi SHBA-në dhe Britaninë e Madhe për këtë vendim. Ajo tha se ambasada nuk do të ishte në gjendje të funksiononte dhe mund të mbyllej.

“Rusia beson se dëbimi i diplomatëve rusë nga Bullgaria shkakton dëme të konsiderueshme në marrëdhëniet midis vendeve dhe është një shenjë e degradimit të mëtejshëm të Perëndimit, i cili është i gatshëm të sakrifikojë interesat e partnerëve, vetëm për ta dëmtuar Rusinë”, tha ambasadorja.

Më shumë