Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
47 %
2.6kmh
0 %
Sht
25 °
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
29 °
Mër
27 °
E shtunë, 30 Shtator, 2023

Rrogozhinasit shkruajnë historinë, Egnatia mposht Tiranën dhe fiton për herë të parë Kupën e Shqipërisë

Lajme të ngjashëm

Egnatia shpallet ekipi fitues i edicionit të 71-të të Kupës së Shqipërisë, pasi mundi me rezultatin minimal 1-0 Tiranën në stadiumin “Elbasan Arena”. Goli i vetëm i kësaj finaleje për rrogozhinasit u shënua nga Xhekson në minutën e 114-të të takimit.

Një finale mjaft interesante nga të dyja ekipet, që prodhuan 120 minuta shumë të luftuara. Në pjesën e parë të takimit, bardheblutë mbeten me një lojtar më pak në minutën e 25-të, pasi arbitri Jorgji akordon një karton të kuq për Berishën, i cili bën një ndërhyrje të gabuar ndaj Xhekson. Megjithatë, nuk mungojnë rastet nga të dyja ekipet, që tentojnë portat respektive gjatë kësaj pjese të parë, por gjithçka mbyllet me rezultatin e bardhë 0-0.

Rezultati nuk ndryshon as në fraksionin e dytë të takimit, pavarësisht rasteve të shumta, si nga ana e ekipit të Tiranës, ashtu edhe nga skuadra e Egnatias. Rrogozhinasve iu anullua një gol nga VAR, me Dëamena që kalon në avantazh Egnatian, por sulmuesi Redi Kasa i cili jep asistin e golit është në pozicion jashtë loje. Koha e rregullt nuk mjafton, me skuadrat që i drejtohen minutave shtesë të kësaj finaleje.

Ndërkaq, përfundoi pa gola edhe shtesa e parë 15 minutëshe, teksa në 15 minutat e tjera shtesë, rrogozhinasit gjetën golin e epërsisë me Xhekson. Arbitri kryesor akordon një 11-metërsh në favor të Egnatias, teksa është Xhekson ai që e merr përsipër ta gjuajë penalltinë.

Futbollisti rrogozhinas gjuan 11-metërshin, por Lika pret, teksa është sërish Xhekson ai që gjendet mirë dhe e shtyn topin në rrjetë. Ndeshja mbyllet me rezultatin 1-0, me Egnatian që për herë të parë në historinë e saj si skuadër luajti një finale të Kupës së Shqipërisë dhe ia doli ta fitojë.

Në fund të ndeshjes u zhvillua edhe ceremonia e dhënies së medaljeve dhe Kupës së Shqipërisë, që iu dorëzuan Egnatias nga zëvendëspresidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Lutfi Nuriu.

Më shumë