Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
82 %
0.5kmh
0 %
Mar
28 °
Mër
28 °
Enj
28 °
Pre
27 °
Sht
28 °
E martë, 3 Tetor, 2023

Rikthehet vëmendja te dosja “Gërdeci”, djali avokat i Zamira Durdës i drejtohet OFL-së për vëllain e vrarë në shpërthimin tragjik

Lajme të ngjashëm

Geraldo Durda, djali avokat i Zamira Durdës, që humbi vëllanë e vogël 8 vjeç në tragjedinë e Gërdecit, duke parë lajmet e fundit për sekuestrimet e OFL-së, ka ngritur pyetjen se kur do i kërkohet Mihal Delijorgjit të justifikojë pasurinë.

Erison Durda, 8 vjeç, ishte një nga 26 viktimat e shpërthimit tragjik në fabrikën e demontimit të armëve në Gërdec.

Kujtojmë se Mihal Delijorgji ishte një nga personat që ishte cilësuar nga gjykata si përgjegjës për tragjedinë e 15 marsit 2008, por u lirua më vonë nga gjykata.

Sot, rreth 12 vite pas asaj tragjedie, Geraldo Duda kërkon drejtësi për vëllanë e tij Erisonin, dhe këtë drejtësi shpreson ta gjejë të OFL, pasi njësia e re duket të ketë filluar me dorë të hekurt.

Geraldo dhe Zamira janë ende në pritje, ndërsa nuk dihet nëse kërkesa e tij do të merret parasysh.
83885531_793543661150218_5923668905242394624_n.jpg

Më shumë