Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
47 %
2.6kmh
0 %
Sht
25 °
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
29 °
Mër
27 °
E shtunë, 30 Shtator, 2023

Rënia e Euros thyen rekord historik, prek nivelin e 108 lekëve

Lajme të ngjashëm

Monedha evropiane vazhdon të bjerë dhe sot ka prekur një tjetër nivel historik. Sipas kursit zyrtar të këmbimit të Bankës së Shqipërisë, sot më 2 Qershor, monedha Euro këmbehet me 108.73 lekë.

Monedha evropiane ka humbur rreth 1.2% në raport me lekun vetëm kësaj jave. Me bazë vjetore, rënia e kursit të euros ndaj lekut ka arritur tashmë në 9.3%.

Një monedhë kombëtare më e fortë i bën më të lira importet dhe në teori përbën një barrierë ndaj inflacionit të importuar. Megjithatë, një tendencë e tillë për konsumatorët shqiptarë nuk është ende shumë e prekshme, edhe për shkak të presioneve inflacioniste në rritje nga faktorët e tjerë dhe sidomos nga tregu i punës.

Rënia e euros megjithatë ka një ndikim direkt në uljen e kostos së kredive në euro për atë shumicë të huamarrësve shqiptarë që i ka të ardhurat e veta në lekë.

Nga ana tjetër , rënia e shpejtë e euros po bëhet një problem gjithnjë e më i madh për bizneset eksportuese, me një efekt direkt negativ mbi bazën e tyre të të ardhurave dhe mbi marzhet e fitimit.

euro
Kursi zyrtar i kembimit, Banka e Shqiperise, 2 Qershor

Më shumë