Tirana
scattered clouds
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
57 %
0kmh
40 %
Mar
30 °
Mër
30 °
Enj
30 °
Pre
29 °
Sht
29 °
E martë, 26 Shtator, 2023

Nënshkroi kontratën për projektin e Parkut të Butrintit, Rama pret në zyrë arkitektin me famë botërore

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama ka pritur në zyrë këtë të premte arkitektin me famë botërore, Kengo Kuma. Artisti japonez, kompania e të cilit nënshkroi sot kontratën për projektin e Parkut të Butrintit, u shoqëruar nga skulptori i njohur shqiptar, Helidon Xhixha.

Rama shprehet se është me fat të takojë brenda 24 orëve “dy maestro të kalibrit të lartë”, si kolosi i arkitekturës botërore, Kengo Kuma i cili pritet të realizojë veprën e tij të parë në Shqipëri, si dhe “të madhin” Helidon Xhixha, për të cilin shkruan se nuk i ndahet shpirti nga Shqipëria.

“Rrallë qëllon të jesh me aq fat sa brenda 24 orëve të takosh dy maestro të kalibrit të lartë, si kolosi i arkitekturës botërore, Kengo Kuma, i cili do të realizojë veprën e tij të parë në Shqipëri dhe i madhi Helidon Xhixha, të cilit nuk i ndahet shpirti nga Shqipëria, ku kaloi disa ditë pas ekspozitës mbresëlënëse të skulpturave të tij në Palazzo Reale, Milano”, shkruan Rama.

© credits facebook.com/ediramaal

Kengo Kuma është një nga arkitektët më të mëdhenjë të botës si dhe presidenti i i firmës Kengo Kuma and Associoates, e cila nënshkroi dje kontratën me Menaxhimin e Butrintit. Kompania u shpall fituese për projektin arkitekturor të qendrës së vizitorëve në Parkun Kombëtar të Butrintit. Projekti i ri i udhëhequr nga kompania japoneze do t’u shërbejë vizitorëve, artizanëve dhe komunitetit lokal.

© credits facebook.com/MargaritiElva

Ministrja e Kulturës, Elva Margarit ka shprehur me krenari se “Kengo Kuma and Associates hap një faqe të re në historinë e Parkut Kombëtar të Butrintit, duke i kthyer dinjitetin portës hyrëse të tij dhe duke orientuar vizitorin drejt një pasurie botërore”.

Më shumë