Tirana
light rain
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
94 %
4.6kmh
75 %
Hën
26 °
Mar
30 °
Mër
31 °
Enj
29 °
Pre
29 °
E hënë, 25 Shtator, 2023

Rama shpërndan postimin e Borrell: Kosova dhe Serbia duhet të zgjidhin konfliktet para se BE të zbatojë masa kundër tyre

Lajme të ngjashëm

Kryeminsitri Edi Rama ka shpërdarë postimin e përfaqësuesit të lartë të BE, Josep Borrell, i cili thotë se duhet të bëhen zgjedhje në 4 komuna dhe Serbia e Kosova t’i kthehen dialogut.

E teksa ndan këtë postim Rama shkruan se shpreson që Kosova dhe Serbia të zgjidhin konfliktet përpara se BE-ja të zbatojë masa të forta kundër tyre.

Ndër të tjera kreu i qeverisë shkruan se të dyja palët duhet të veprojnë shpejt dhe të kuptojnë se përmbushja e kërkesave të BE-së do të thotë kthim në vete si shtete evropiane përgjegjëse.

“BE-ja nuk mund të ishte më e qartë! Vazhdimi i këtij mosplani absurd duke vendosur policinë për të mbrojtur ndërtesat boshe në të cilat zyrtarët e zgjedhur nuk mund të hyjnë, dhe nga ana tjetër, vendosja e trupave të ushtrisë për të kënduar në kufirin e një vendi tjetër nuk mund të ishte më vetëshkakuese dhe më pak evropiane.

Shpresoj shumë që Kosova jonë vëllazërore dhe Serbia mike do ta zgjidhin këtë konflikt përpara se BE-ja të zbatojë masa të forta kundër tyre. Ata duhet të veprojnë shpejt dhe të kuptojnë se përmbushja e kërkesave të BE-së do të thotë kthim në vete si shtete evropiane përgjegjëse”, shkruan Rama në postimin e tij.

Më shumë