Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
49 %
4.6kmh
0 %
Die
21 °
Hën
29 °
Mar
28 °
Mër
28 °
Enj
29 °
E diel, 1 Tetor, 2023

Rajon

Sulmi në Veri, Policia e Kosovës: Sekuestrohen edhe një arsenal tjetër armësh

Policia e Kosovës ka sekuestruar edhe një sasi e konsiderueshme e armëve, municionit dhe pajisjeve të ndryshme ushtarake. Me anë të një njoftimi zyrtar, shkuan...

Serbia nis tërheqjen e trupave ushtarake nga kufiri me Kosovën

Pas thirrjeve të vazhdueshme nga faktori ndërkombëtar, duket se Serbia ka nisur tërheqjen e tërheqjen e trupave ushtarake nga kufiri me Kosovën. Lajmi është bërë...

“Liria do të mbizotërojë”, Osmani: Vuçiç po përpiqet të shkatërrojë gjithçka kemi arritur me SHBA-në dhe BE-në

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë se presidenti serb Aleksandar Vuçiç po përpiqet të shkatërrojë gjithçka që është arritur së bashku me Shtetet...

Ambasadori i SHBA: Autorët e sulmit në Banjskë janë serbë etnikë, armët të cilësisë së lartë

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Prishtinë, Jeffrey Hovenier ka dhënë një deklaratë këtë të shtunë për transmetuesin britanik BBC, lidhur me ngjarjen e...

Franca emëron diplomat të posaçëm për Ballkanin Perëndimor

Rene Troccaz është i dërguar i posaçëm i Francës për Ballkanin Perëndimor. Ai është emëruar në këtë pozitë nga Ministrja për Evropë dhe Punë...

Ditmir Bushati i ashpër me politikën e Shqipërisë: Serbinë duhet ta shohim me sytë e Kosovës!

Ditmir Bushati, ish-ministër i jashtëm i Shqipërisë në një intervistë në TVSH është treguar kritik sa i përket qëndrimeve të Shqipërisë me Kosovën në...

Gjermania flet me gjuhën e ambasadorit në Kosovë, por SHBA garanton shtim të forcave të NATO-s

Diplomacia ndërkombëtare është në lëvizje në orët e fundit nëse duhet të shtohet prezenca e trupave të NATO-s në veri të Kosovës. Situata ndryshon...

Tetë vende të BE bëhen bashkë: Të vendosen sanksione kundër Serbisë!

Të paktën tetë vende anëtare të Bashkimit Evropian janë në favor të krijimit të një blloku vendesh evropianë që të vendosin masa ndëshkimore kundër...

Blinken telefonon Vuçiç, presidenti serb detyrohet të gënjejë për rritjen e gatishmërisë ushtarake

Sekretari Amerikan i Shtetit, Anthony Blinken ka telefonuar vonë gjatë mbrëmjes së djeshme presidentin serb, Vuçiç, dhe i ka kërkuar këtij të fundit që...

“Tanke dhe artieleri serbe në kufi me Kosovën”, Shtëpia e Bardhë paralajmëron: Zhvillim shumë shqetësues

Shtëpia e Bardhë po ngre alarmin për përshkallëzimin e tensioneve mes Kosovës dhe Serbisë pas një sërë përplasjesh të dhunshme në Ballkan gjatë muajve...

Lajmet e fundit