Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
34 %
4.1kmh
0 %
Enj
26 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
29 °
E enjte, 28 Shtator, 2023

Prokurorët japonezë akuzojnë për vrasje ekzekutorin e ish-kryeministrit Shinzo Abe

Lajme të ngjashëm

Prokurorët japonezë thanë të premten se kanë marrë të pandehur një person të dyshuar për vrasjen e ish-kryeministrit Shinzo Abe. Autori Tetsuya Yamagami akuzohet për vrasje, për ngjarjen e 8 korrikut ku mbeti i vdekur ish-kryeministri japonez.

Gjykata e Qarkut Nara konfirmoi për CNN se ka marrë aktakuzën, ndërkohë që Yamagami i është nënshtruar një vlerësimi psikiatrik në Nara që nga arrestimi i tij vitin e kaluar për të përcaktuar nëse ai është mendërisht i aftë për të dalë në gjyq.

41 vjeçari u arrestua menjëherë në vendngjarje, në vendin ku po mbante fushatë ish-kryeministri Shinzo Abe, dhe pranoi autorësinë.

Mjekët thanë se plumbi që vrau ish-kryeministrin ishte “i thellë sa të arrinte në zemrën e tij” dhe se ai vdiq nga gjakderdhja e tepërt. Abe, ish-udhëheqësi i Partisë Liberal Demokratike dhe kryeministri më jetëgjatë i Japonisë, mbajti detyrën nga 2006 në 2007 dhe përsëri nga 2012 në 2020, përpara se të jepte dorëheqjen për arsye shëndetësore.

Ish-kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe
Ish-kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe

 

Vrasja e tij në mes të ditës tronditi botën dhe dërgoi valë tronditëse në Japoni. Udhëheqësit botërorë shprehën ngushëllimet e tyre ndërsa mijëra njerëz u mblodhën në rrugët e Tokios për të bërë homazhe.

I dyshuari kishte vënë në shënjestër ish-kryeministrin sepse ai besonte se gjyshi i Abe – një tjetër ish-lider i vendit – kishte ndihmuar në zgjerimin e një grupi fetar ndaj të cilit ai kishte inat.

Më shumë