Tirana
clear sky
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
88 %
1kmh
0 %
Enj
29 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
30 °
E enjte, 28 Shtator, 2023

Presidentja e KE: Rusia dhe Kina duan të forcojnë statusin e tyre në Ballkanin Perëndimor

Lajme të ngjashëm

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen u shpreh sot se Rusia dhe Kina po përpiqen të forcojnë ndikimin e tyre në Ballkanin Perëndimor pas luftës në Ukrain.

“Kjo turbulencë vihet re edhe në Ballkanin Perëndimor. Rusia po përpiqet të ndikojë, Kina po përpiqet të ndikojë” tha ajo.

Ndër të tjera Ursula theksoi se vendet duhet të zgjedhin nëse do të jenë në anën e Bashkimit Evropian, apo dëshirojnë të ikin në anën tjetër.

“A jeni në anën e demokracisë, pra Bashkimit Evropian, miku dhe partneri juaj, apo dëshironi të shkoni në anën tjetër”, tha Von der Leyen, duke theksuar se Bashkimi Evropian është investitori më i madh në rajon.

Më shumë