Tirana
broken clouds
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
51 %
3.6kmh
75 %
Enj
30 °
Pre
34 °
Sht
34 °
Die
23 °
Hën
25 °
E enjte, 21 Shtator, 2023

Presidenti finlandez shkon në Turqi, takim me Erdoganin për anëtarësimin në NATO dhe marrëdhëniet dypalëshe

Lajme të ngjashëm

Presidenti finlandez Sauli Niinisto do të vizitojë Turqinë më 16-17 mars me ftesë të presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan.

Sipas njoftimit të presidencës turke, Niinisto dhe Erdogan do të diskutojnë hapat që do të ndërmerren për forcimin e bashkëpunimit mes dy vendeve.

Në të njëjtën kohë, përveç marrëdhënieve dypalëshe, ndër temat kryesore që do të diskutohet do të jetë aplikimi i Finlandës për anëtarësim në NATO në përputhje me Memorandumin Trepalësh të nënshkruar në margjinat e Samitit të NATO-s në Madrid.

Më shumë