Tirana
scattered clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
50 %
0.5kmh
40 %
Sht
34 °
Die
24 °
Hën
25 °
Mar
29 °
Mër
30 °
E shtunë, 23 Shtator, 2023

Popullariteti i Merkelit në rënie

Lajme të ngjashëm

Popullariteti i Merkelit në rënie. Ky konstatim është publikuar nga “Forsa”, kompani e specializuar në sondazhe, ku tregohet se popullariteti i Merkelit kohët e fundit ka rënë edhe pse akoma ajo mbetet më e famshme se rivali i saj kryesor Sigmar Gabriel.

Popullariteti i Kancelares, sipas ketij sontazhi ka rënie nga 38% në 37% ,ndërsa popullariteti i Gabrielit shkon në 16%

Rënia e popullaritetit të Merkelit ka të bëjë me vendimin e saj për hapjen e kufijve refugjatëve që sipas saj Gjermania mund t’ia dalë mbanë me të paktën 1.1 milion refugjatë të cilët arritën atje gjatë vitit 2015.

“Pas natës së Vitit të Ri në Këln dhe sulmit me viktima, turistët gjermanë në Stamboll ngrenë probleme jo vetëm për rrefugjatët, të cilët vinë në Gjermani, por edhe për luftën kundër terroristëve”,  ka thënë anëtari i “Forsa”-s Manfred Guellner.

Sondazhi ka treguar dhe faktin se 55% e gjermanëve dëshirojnë të mbyllen kufijtë për refugjatët që duan të rifillojnë jetën e tyre në Gjermani

Më shumë