Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
49 %
4.6kmh
0 %
Die
21 °
Hën
29 °
Mar
28 °
Mër
28 °
Enj
29 °
E diel, 1 Tetor, 2023

Piloti u hodh pas defektit, SHBA kërkon ndihmën e qytetarëve për gjetjen e avionit me vlerë 80 milionë dollarë

Lajme të ngjashëm

Ushtria amerikane ka kërkuar ndihmën e publikut për të gjetur një prej avionëve të saj luftarakë F-35 me vlerë 80 milionë dollarë pasi piloti u hodh nga avioni. Ai u zhduk të dielën pasdite kur piloti po fluturonte mbi shtetin jugor të Karolinës së Jugut.

Piloti, emri i të cilit nuk bëhet i ditur, u hodh dhe u hodh me parashutë i sigurt. Ai ndodhet në gjendje të qëndrueshme në spital. Nuk është ende e qartë se çfarë ka ndodhur, por zyrtarët thanë se avioni ishte përfshirë në një aksident.

Avioni, i prodhuar nga Lockheed Martin, mendohet të kushtojë rreth 80 milionë dollarë sipas agjencisë së lajmeve AFP. Zyrtarët thanë se po fokusonin kërkimin e tyre për avionin F-35B Lightning II rreth dy liqeneve në veri të qytetit të Charleston.

Bazuar në vendndodhjen e fundit të njohur të avionit, kërkimet e liqenit Moultrie dhe liqenit Marion po kryhen me rregullatorët federalë të aviacionit. Avioni është një avion stealth – që do të thotë se korniza e tij, sensorët dhe sistemet e tij janë krijuar për të funksionuar të pazbuluar nga radarët e armikut.

Baza e Përbashkët Charleston postoi apelin e saj për ndihmë në X, dikur Twitter. “Ekipet e reagimit të urgjencës janë ende duke u përpjekur për të gjetur vendndodhjen e F-35”, tha ai.

“Publikut i kërkohet të bashkëpunojë me autoritetet ushtarake dhe civile ndërsa përpjekjet vazhdojnë.”

Ai inkurajoi këdo me informacion që mund të ndihmonte ekipet e tij të rikuperimit të kontaktojnë qendrën e tij të operacioneve.

Më shumë