Tirana
light rain
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
94 %
4.6kmh
75 %
Hën
26 °
Mar
30 °
Mër
31 °
Enj
29 °
Pre
29 °
E hënë, 25 Shtator, 2023

Pilotët e Kosovës trajnohen me kolegët në Bazën e Farkës

Lajme të ngjashëm

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi thotë se pilotët e njësisë së Aviacionit të Forcës së Sigurisë së Kosovës kanë ardhur në vendin tonë dhe prej ditësh po trajnohen bashkë me kolegët e tjerë shqiptarë.

“Pilotët e njësisë së Aviacionit të Forcës së Sigurisë së Kosovës po trajnohen me kolegët e tyre të Bazës së Farkës për rifreskimin teorik dhe praktik të fluturimeve me helikopterin tip AB-206, me qëllim ruajtjen e aftësive fluturuese”, shkruan Peleshi.

Më tej, ai thotë se pjesë e trajnimit është edhe kryerja e Fluturimeve Vizuale ditën dhe natën, mbi territorin shqiptarë. “Krenar që bashkëpunimin ushtarak me Kosovën e kemi shtrirë edhe në fushën e aviacionit”, shkruan Niko Peleshi.

Më shumë