Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
82 %
0.5kmh
0 %
Mar
28 °
Mër
28 °
Enj
28 °
Pre
27 °
Sht
28 °
E martë, 3 Tetor, 2023

Pezullimi i marrëveshjes së grurit, Zelensky: Rusia po punon qëllimisht për të përhapur urinë

Lajme të ngjashëm

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky e cilësoi vendimin e Rusisë për të pezulluar marrëveshjen e eksportit të grurit me Ukrainën si “të qëllimshme” në fjalimin e tij të shtunën.

“Ky nuk është vendimi që ata morën sot. Rusia filloi të përkeqësonte qëllimisht krizën ushqimore në shtator kur bllokuan lëvizjen e anijeve me ushqimin tonë.

Si mund të jetë Rusia në G20 teksa po punon qëllimisht për të siguruar urinë në disa kontinente. Është e pakuptimtë. Rusia nuk ka vend në G20.”, tha Zelensky.

Zelensky bëri thirrje për “një reagim të fortë ndërkombëtar” ndaj pezullimit të Rusisë nga marrëveshja e grurit, veçanërisht nga OKB-ja dhe G20.

Më shumë