Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
82 %
0.5kmh
0 %
Mar
28 °
Mër
28 °
Enj
28 °
Pre
27 °
Sht
28 °
E martë, 3 Tetor, 2023

Përpjekje për “të shfryrë” akuzat, avokatët e Donald Trump do të kërkojnë të transferojnë çështjen penale në gjykatën federale

Lajme të ngjashëm

Avokatët e ish-Presidentit Donald Trump thanë të enjten se planifikojnë të përpiqen ta çojnë çështjen penale kundër tij në gjykatën federale. Avokati Todd Blanche i tha gjyqtarit të Nju Jorkut se ekipi ligjor i Trump do të paraqiste një mocion për të kërkuar transferimin e çështjes në gjykatën federale.

Përpjekja për ta zhvendosur çështjen në gjykatën federale duket se është një përpjekje e gjatë për të tentuar sfumuar çështjen e Prokurorit të Qarkut të Manhattan, Alvin Bragg kundër Trump, i cili u deklarua i pafajshëm muajin e kaluar për akuzat për falsifikimin e të dhënave të biznesit me qëllimin për të fshehur sjelljen e paligjshme në fushatën e tij presidenciale 2016.

Megjithatë, masa mund të shtojë një çështje tjetër që do të duhet të zgjidhet përpara një gjyqi vitin e ardhshëm. Elie Honig, një analist i lartë ligjor i CNN dhe ish-prokuror federal dhe shtetëror, tha se lëvizja nga avokatët e Trump nuk ka gjasa të ketë sukses.

“Ndërsa Trump mund të kërkojë të heqë një akuzë penale në nivel shtetëror në gjykatën federale, ai duhet të vërtetojë se sjellja përfshinte disi kryerjen e detyrave të tij zyrtare si president, gjë që duket e pamundur duke pasur parasysh se pagesat e parave të heshtura në lidhje me para-kandidaturën për presidencë”, tha Honig.

Më shumë