Tirana
scattered clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
44 %
3.6kmh
40 %
Mar
29 °
Mër
30 °
Enj
29 °
Pre
29 °
Sht
30 °
E martë, 26 Shtator, 2023

Përmbytjet vranë 11,300 persona në Libi, shkencëtarët: Pasojat e ngrohjes globale

Lajme të ngjashëm

Reshjet vdekjeprurëse që shkaktuan përmbytje dhe shkatërrime katastrofike në Libi, si dhe në pjesë të tjera të Mesdheut, këtë muaj u bënë shumë më të mundshme dhe më keq nga kriza klimatike e shkaktuar nga njeriu, përveç faktorëve të tjerë njerëzorë, sipas një të ri shkencor. analiza.

Nisma World Weather Attribution , një ekip shkencëtarësh që analizojnë rolin e ndryshimit të klimës si pasojë e ngjarjeve ekstreme të motit , zbuloi se ndotja e ngrohjes së planetit bëri që reshjet vdekjeprurëse në Libi të ndodhnin deri në 50 herë më shumë dhe 50% më keq. Ata zbuluan gjithashtu se reshjet ekstreme që goditën Greqinë, Turqinë dhe Bullgarinë ishin 10 herë më të mundshme.

Shkatërrimi nga reshjet u përkeqësua nga një sërë faktorësh të tjerë, duke përfshirë infrastrukturën e papërshtatshme dhe ndërtimin në zonat e rrezikuara nga përmbytjet, sipas analizës së publikuar të martën.

Më shumë