Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
44 %
1.5kmh
0 %
Enj
29 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
30 °
E enjte, 28 Shtator, 2023

Përmbytjet, Basha: U paralajmërua por nuk u morën masa, Edi Rama të lerë shfaqjet dhe të zbresë në terren

Lajme të ngjashëm

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha shprehu shqetësimin e tij për situatën e rënduar nga përmbytjet në të gjithë vendin. Basha tha se Partia Demokratike po monitoron stuatën dhe i bëri thirrje qytetarëve të mbrojnë jetët e fëmijëve të tyre.

Sipas Bashës, moti i keq dhe përmbytjet ishin paralajëmruar por qeveria num mori asnjë masë. Basha tha se kryeministri Edi Rama duhet të lë shfaqjet para kamerave dhe të zbresë në terren.

“Po ndjekim me vëmendje dhe shqetësim të madh situatën e krijuar në vend si rezultat i përmbytjeve masive në vend. Kam kontaktuar me të zgjedhurit tanë si dhe deputet të PD-së, për fat të keq është shënuar viktima e parë në Klos.

I bëj thirrje kryeministrit të ndërpresë shfaqejen para kamerave me Shtabin e Emergjencave, dhe të nistem nejtjëhetë aty ku qytetarët përballen me përmbytjet.

Është paralajmëruar por për fat të keq nuk është marrë asnjë masë. Kërkojmë që qerveria dhe Edi Rama të lënë shfaqjet dhe të zbresin në terren”, tha Basha.

Më shumë