Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
82 %
0.5kmh
0 %
Mar
28 °
Mër
28 °
Enj
28 °
Pre
27 °
Sht
28 °
E martë, 3 Tetor, 2023

Pas Hotit, Basha takim miqësor me Thaçin, heq maskën pasi vërshuan kritikat se e kishte vendosur gabim (DETAJE-FOTO)

Lajme të ngjashëm

Kreu i PD Lulzim Basha pas takimit me kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti ka takuar presidentin Hashim Thaçi, por në këtë takim ka vendosur ta heqë maskën, për të cilën u kritikua në rrjet se e kishte vendosur gabim.

Në konferencën e përbashkët Thaçi dhe Basha shfaqen pa maska ndërsa theksuan se temë e diskutimit të takimit kanë qenë zhvillimet e fundit në të dyja vendet.

“Kënaqësi të takoja mikun tim të vjetër…. diskutuam për ecurinë e dy vendeve. Çdo përvojë pozitive nga Shqipëria dhe e zotit Basha është i rëndësishëm për ne si institucione. Këto përvoja i kanë diskutuar edhe në takim me kryeministrin Hoti dhe liderë të tjerë. Duhet të kemi një angazhim sa më të gjerë në vazhdim. Diskutuam edhe për dialogun midis Kosovës dhe Serbisë. Për ne është jetike të kemi një konsensus sa më të gjerë dhe angazhim të unitetit. Gjithmonë kontributi i Shqipërisë ka qenë i mirëseardhur”, tha Thaçi.

Teksa theksoi se Kosova po përballet me sfida të mëdha Basha i shprehu mbështetjen e tij Thaçit, sa i përket përballimit të sfidave të fundit.

“Është gjithmonë një kënaqësi të takohemi. Faleminderit për mundësinë për të shkëmbyer informacione mbi zhvillimet në Kosovë dhe Serbi. Kosova po përballet me sfida të mëdha…

Mbështes dialogun dhe Thaçin. Kam theksuar bindjen se bashkërendimi i ngushtë midis SHBA dhe BE ka qenë dhe mbetet një parakusht për suksesin e çdo inciative për stabilizim për të gjithë vendet e rajonit, në veçanti sa i përket dialogut. Shpreha mbështetjen totale timen dhe të PD, në veçanti për ata që kanë saktifikuar për lirinë e Kosovës dhe që u duhet të sakrifikojnë në plan personat për të siguruar frytet e pavarësisë dhe të lirisë për të gjithë qytetarët e Kosovës. Në veçanti për presidentin Thaçi dhe të gjithë bashkëpunëtorët e tij”, tha Basha.

Basha në takim me Hotin:

bashaaa-1-696x350-1.jpg

dgggj.png

Më shumë