Tirana
clear sky
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
88 %
1kmh
0 %
Enj
29 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
30 °
E enjte, 28 Shtator, 2023

Paco Rabanne, dizajneri i famshëm ndërron jetë në moshën 88 vjeçare

Lajme të ngjashëm

Paco Rabanne, i njohur më së shumti për parfumet e tij dhe dizajnet e modës, ka vdekur në moshën 88-vjeçare në shtëpinë e tij në Francë.

Vdekja e tij u konfirmua nga Puig, kompania mëmë e markave të tij, e cila tha se ai “kishte shënuar breza me vizionin e tij radikal të modës dhe trashëgimia e tij do të jetojë”. Rabanne fitoi famë globale për modelet e tij të çuditshme të veshjeve.

Marc Puig, kryetar dhe shefi ekzekutiv i Puig, e quajti Rabanne një “personalitet të madh në modë” dhe i bëri homazhe “vizionit të tij të guximshëm, revolucionar dhe provokues, të përcjellë përmes një estetike unike”.

Rabanne lindi në një familje ushtarake në rajonin bask të Spanjës, afër qytetit të San Sebastian. Babai i tij ishte një kolonel në ushtrinë republikane, i cili u ekzekutua nga forcat nacionaliste të Gjeneral Francisco Franco në 1936 gjatë Luftës Civile Spanjolle.

Nëna e tij – e cila kishte punuar si rrobaqepëse për stilistin Cristobal Balenciaga – e zhvendosi familjen në Paris në 1939 pasi forcat nacionaliste pushtuan Madridin dhe fituan luftën. Si student i arkitekturës në l’École Nationale des Beaux-Arts, ai fitoi para duke vizatuar skica të modës.

Pas një periudhe të shkurtër pune në industrinë e ndërtimit me një prodhues betoni, ai filloi karrierën e tij të modës duke dizajnuar bizhuteri për Givenchy, Dior dhe Balenciaga. Më pas, në vitin 1966, ai hapi shtëpinë e tij të modës me emër – Paco Rabanne – e cila e pa atë të fitonte famë ndërkombëtare.

Më shumë