Tirana
clear sky
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
88 %
1kmh
0 %
Enj
29 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
30 °
E enjte, 28 Shtator, 2023

OKB në mbështetje të Apple: Kërkesa e FBI mund të hapë “kutinë e Pandorës”

Lajme të ngjashëm

Komisioneri i Lartë për të Drejtat e Njeriut i Kombeve të Bashkuara ka kundërshtuar zyrtarët amerikanë të cilët i bëjnë presion gjigandit amerikan të teknologjisë Apple në lidhje me çështjen për thyerjen e kodeve të pajisjeve iPhone.

Komisioneri i Lartë i OKB-së për të Drejtat e Njeriut, Zejd Raad el Husejin, në një deklaratë tha se: “Zyrtarët amerikanë, janë përballë me rrezikun për hapjen e kutisë së Pandorës dhe kjo situatë mund të vërë në rrezik sigurinë fizike dhe financiare të miliona njerëzve”.

FBI i ka kërkuar Apple që të zhbllokojë telefonin e një terroristi, por kompania ka refuar kërkesën e autoriteteve.

Më shumë