Tirana
light rain
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
88 %
0.5kmh
75 %
Die
25 °
Hën
25 °
Mar
30 °
Mër
31 °
Enj
29 °
E diel, 24 Shtator, 2023

Numërohen 35% të votave në Turqi, ja kush e kryeson garën presidenciale

Lajme të ngjashëm

Ka filluar numërimi i votave  të raundit të dytë për zgjedhjet presidenciale në Turqi.

Nga 35,81% të votave të numëruara deri tani, presidenti aktual Rexhep Erdogan është para me 58% të votave, ndërsa kundërshtari i tij Kilindaroglu me 42% të votave.

Kujtojmë që kandiadët nuk morën shumicë absolute në zgjedhjet presidenciale të 14 majit, duke bërë që Turqia t’i drejtohet sërish kutive të votimi për të zgjedhur presidentin e ri. Procesi i votimit u mbyll në orën 17:00 dhe morën pjesë mbi 60 milionë qytetarë.

Më shumë