Tirana
clear sky
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
33 %
3.1kmh
0 %
Enj
29 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
29 °
E enjte, 28 Shtator, 2023

“Nuk e mohoj dot korrupsionin”, Erion Braçe: Kemi një problem me tatimin progresiv, por niveli i tatimit mbi fitimin është edhe më i ulët se në SHBA

Lajme të ngjashëm

Ish-zv.kryeministri Erion Braçe në një postim në rrjetet sociale ka folur për një problem që ekziston në Shqipëri, atë të tatimit progresiv mbi të ardhurat nga puna në fashën e mesme të lartë, pasi ky tatim progresiv refleton pabarazi, ndaj duhet bërë një ligj i ri.

AI thotë se e pranon që Shqipëria ka probleme edhe me korrupsionin dhe konkurencën, por shton se niveli i tatimit mbi fitimin në vendion tonë është edhe më i ulët se në SHBA.

Postimi i Erion Braçes:

NUK MOHOJ DOT PROBLEMET,

NGA KORRUPSIONI TEK KONKURENCA,

POR NIVELI I TATIMIT MBI FITIMIN,

TE ARDHURAT NGA DIVIDENTET, AKSIONET ETJ, ESHTE ME I ULET EDHE SE NE SHBA!

E falenderoj Dhomen Amerikane te Tregetise ne Tirane qe sherben ne menyre periodike si pasqyre e probleme te te berit biznes ne kete vend;

Nuk kam si te mohoj problemet;

Korrupsionin, burokracine, paqendrueshmerine e akteve e procedurave, paqartesine ende te pronesise se tokes se pari,

prokurimet e kontratave te puneve e sherbimeve publike, mallrave,

edhe pse ka patur perparim ne aspektin e ligjit, udhezimeve ne zbatim te tij;

Evazionin e perhapur fiskal qe cenon barazine ne treg e konkurencen po aty, nderkohe qe perpjekja per fiskalizimin e transaksioneve ne tregje po shenon perparim etj etj.

Por,

NIVELI I TATIMIT MBI FITIMET,

TE ARDHURAT NGA DIVIDENTET, AKSIONET, DEPOZITAT, QIRATE ETJ,

TE BIZNESIT TE MADH E VIP,

ESHTE I SHESHTE, I ULET, MADJE ME I ULET EDHE SE NE VENDIN E ORIGJINES!

Aaaa po, kemi nje problem me tatimin progresiv mbi te ardhurat nga puna, vecanerisht ne fashen e mesme te larte,

i cili, i kombinuar me tatimin mbi te ardhurat nga fitimet etj, reflekton pabarazi, madje padrejtesi.

KY DUHET ADRESUAR SA ME PARE,

NE MENYRE GJITHPERFSHIRESE E PERFUNDIMTARE, ME NJE LIGJ TE RI PER TATIMIN MBI TE ARDHURAT;

Per mua me nje progresivitet te shtrire kudo, te arsyeshem, te drejte,

per te gjitha te ardhurat e nje viti,

qe nuk rendon me as mbi punetoret,

as mbi shtresen e mesme te shoqerise.

Natyrisht, keto jane politika dhe politika per keto duhet.

Nderkohe une jam plotesisht dakort me ambasadoren e #SHBA se,

nje #SISTEMDREJTESIE funksional, profesional, efikas, i paster nga korrupsioni e klientelizmi,

i barabarte pavaresisht statusit ekonomik e pronesor, eshte garanci jetike per drejtesi ne treg, ne prokurime, tatime, konkurence, mosmarreveshje e siguri te drejtash mbi pronesine.

Po ecim, na duhet te ecim edhe me fort duke rimekembur besimin e gjithkujt me akte te qarta qe demokratizojne tregjet, garantojne lirine e konkurencen ne to!

Më shumë