Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
0 %
Pre
24 °
Sht
34 °
Die
26 °
Hën
29 °
Mar
32 °
E premte, 22 Shtator, 2023

Niveli i Fierzës pranë “pikës së vdekjes”

Lajme të ngjashëm

Mungesa e rreshjeve dhe thatësira kanë bërë që niveli i ujit në hidrocentralin e Fierzës të bjerë pranë “pikës së vdekjes”.

Aktualisht niveli është rreth 293 metra, për shkak të prurjeve të ulëta të ujit.

Liqeni i Fierzës, në nivelin maksimal të tij, 296 metra, ka një kapacitet ujëmbajtës prej 2.7 miliardë metër kub ujë. Ndërsa në nivelin e të ashtuquajturës “pikë e vdekjes”, 242 metra, kapaciteti është 1.2 miliard metër kub ujë, që nuk shfrytëzohet për prodhim energjie.

Më shumë