Tirana
light rain
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
88 %
0.5kmh
75 %
Die
25 °
Hën
25 °
Mar
30 °
Mër
31 °
Enj
29 °
E diel, 24 Shtator, 2023

Nga “kutia e lëvizshme” te pacienti që shkoi me barrelë në qendrën e votimit, çuditë e zgjedhjeve në Turqi

Lajme të ngjashëm

Me shumë bujë po zhvillohet raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale në Turqi. Kjo pasi votuesit po vijnë shkojnë masivisht në qendrat e votimit për zgjedhur mes “Erdogan apo Kilicdaroglu”.

Një nga arsyet e pjesëmarrjes së madhe është edhe “kutia e lëvizshme e votimit”, të cilën punonjësit e KQZ-së e çojnë në shtëpitë e të sëmurëve apo invalidëve.

Zyrtarët e Sektorit Zgjedhor morën kutinë e votimit dhe e çuan në shtëpinë e Erdil dhe Soumiye Sahin, duke dhënë informacione për procedurën.

Përveç kutisë së lëvizshme, disa persona duan patjetër të shkojnë në qendrat e votimit. Vendosmëria e një pacienti për të votuar ishte e madhe dhe ai shkoi në qendrën e votimit në Stamboll me barelë dhe i shoqëruar nga bartës.

Në rrjetet sociale është publikuar një video ku shihet hyrja e votuesit turk , i cili mes duartrokitjeve dhe brohoritjeve ka shkuar për të votuar.


Një tjetër votuese ka shuar në qendrën e saj të votimit e shoqëruar nga një qengj, i cili e ka ndjekur në këmbë.

Ka pasur edhe momente romantike nga votimi. Në Ankara, Mehmet Emin Özbey i propozoi papritur të dashurës së tij. Në fakt, ai i ka treguar një fletë votimi, në të cilën ajo duhet të konfirmonte “po” për propozimin e tij.

Në qytetin e Duzçes, mes Ankarasë dhe Stambollit, po ashtu një çift që do kurorëzojë dashurin sot të veshur me fustan nusërie dhe kostum dhëndëri, shkuan për të votuar.

Më shumë