Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
82 %
0.5kmh
0 %
Mar
28 °
Mër
28 °
Enj
28 °
Pre
27 °
Sht
28 °
E martë, 3 Tetor, 2023

Nga filmi tek aktori më i mirë, lista e fituesve në “Oscars 2023”

Lajme të ngjashëm

Është mbajtur mbrëmja më e madhe në industrinë e filmit, “Oscars 2023”.Në Los Angeles u shënua edicioni i 95-të i ndarjes së çmimeve më të rëndësishme në fushën e kinematografisë.

Filmi triumfues i edicionit të sivjetmë rezultoi të jetë “All Quiet on the Western Front”. Aktori më i mirë shpallet Brendan Fraser dhe aktorja më e mirë Michelle Yeoh. “Everything, Everywhere, All at Once” kryesoi “Oscars” këtë vit duke marrë 7 çmime nga 11 nominime, përfshirë dy çmimet më të rëndësishme: “Best Picture” dhe “Best Director”.

Ndërsa Michelle Yeoh u bë gruaja e parë aziatike që fitoi aktoren më të mirë, pasi filmi “Everything Everywhere All at Once” dominoi në Oscar 2023. Ëndrrat bëhen realitet tha Michelle Yeoh teksa u shpall si aktorja më e mirë.

Mbrëmja dhuroi gjithashtu edhe shumë çmime të tjera, në vlerësim të filmbërësve, aktorëve e kostumografëve më të shquar të vitit.

Lista e plotë:

Fotoja më e mirë

 • Everything Everywhere All at Once (Fitues)
 • All Quiet on the Western Front
 • Avatar: The Way of Water
 • The Banshees of Inisherin
 • Elvis
 • The Fabelmans
 • Tár
 • Top Gun: Maverick
 • Triangle of Sadness
 • Women Talking

Aktori më i mirë:

 • Brendan Fraser, The Whale (Fitues)
 • Paul Mescal, Aftersun
 • Bill Nighy, Living
 • Colin Farrell, The Banshees of Inisherin
 • Austin Butler, Elvis

Aktorja më e mirë:

 • Michelle Yeoh, Everything Everywhere All at Once (Fituese)
 • Michelle Williams, The Fabelmans
 • Andrea Riseborough, To Leslie
 • Ana de Armas, Blonde
 • Cate Blanchett, Tar

Aktori më i mirë në një rol dytësor

 • Ke Huy Quan – Everything Everywhere All at Once (Fitues)
 • Brendan Gleeson – The Banshees of Inisherin
 • Brian Tyree Henry – Causeway
 • Judd Hirsch – The Fabelmans
 • Barry Keoghan – The Banshees of Inisherin

Aktorja më e mirë në rol dytësor

 • Jamie Lee Curtis – Everything Everywhere All at Once (Fituese)
 • Angela Bassett – Black Panther: Wakanda Forever
 • Hong Chau – The Whale
 • Kerry Condon – The Banshees of Inisherin
 • Stephanie Hsu – Everything Everywhere All at Once

Regjisori më i mirë

 • Daniel Kwan with Daniel Scheinert, Everything Everywhere All at Once (Fitues)
 • Steven Spielberg, The Fabelmans
 • Todd Field, Tar
 • Ruben Ostlund, Triangle of Sadness
 • Martin McDonagh, The Banshees of Inisherin

Kënga më e mirë origjinale

 • Naatu Naatu, Kaala Bhairava and Rahul Sipligunj (RRR) (Fitues)
 • Applause, Sofia Carson and Diane Warren (Tell It Like a Woman)
 • Lift Me Up, Rihanna (Black Panther: Wakanda Forever)
 • Hold My Hand, Lady Gaga (Top Gun: Maverick)
 • This is a Life, Son Lux (Everything Everywhere All at Once)

Rezultati më i mirë origjinal

 • All Quiet on the Western Front (Fitues)
 • Babylon
 • The Banshees of Inisherin
 • Everything Everywhere All at Once
 • The Fabelmans

Grimi dhe stilimi më i mirë i flokëve

 

 • The Whale (Fitues)
 • All Quiet on the Western Front
 • The Batman
 • Black Panther: Wakanda Forever
 • Elvis

Dizajni më i mirë i kostumeve

 • Black Panther: Wakanda Forever (Fitues)
 • Babylon
 • Elvis
 • Everything Everywhere All At Once
 • Mrs Harris Goes To Paris

Kinematografia më e mirë

 • All Quiet on the Western Front (Fitues)
 • Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths
 • Elvis
 • Empire of Light
 • Tár

Best original screenplay

 • Everything Everywhere All at Once (winner)
 • Triangle of Sadness
 • The Fabelmans
 • The Banshees of Inisherin
 • Tar

Best adapted screenplay

 • Women Talking (winner)
 • All Quiet on the Western Front
 • Living
 • Top Gun: Maverick
 • Glass Onion: A Knives Out Mystery

Best sound

 • Top Gun: Maverick (winner)
 • All Quiet on the Western Front
 • Avatar: The Way of the Water
 • The Batman
 • Elvis

Best film editing

 • Everything Everywhere All at Once (winner)
 • The Banshees of Inisherin
 • Elvis
 • Tar
 • Top Gun: Maverick

Best production design

 • All Quiet on the Western Front (winner)
 • Avatar: The Way of the Water
 • Babylon
 • Elvis
 • The Fabelmans

Best visual effects

 • Avatar: The Way of Water (winner)
 • All Quiet on the Western Front
 • The Batman
 • Black Panther: Wakanda Forever
 • Top Gun: Maverick

Best international feature film

 • All Quiet on the Western Front (winner)
 • Argentina, 1985
 • Close
 • EO
 • The Quiet Girl

Best animated feature

 • Guillermo del Toro’s Pinocchio – Guillermo del Toro, Mark Gustafson, Gary Ungar and Alex Bulkley (winner)
 • Marcel the Shell with Shoes on – Dean Fleischer Camp, Elisabeth Holm, Andrew Goldman, Caroline Kaplan and Paul Mezey
 • Puss in Boots: The Last Wish – Joel Crawford and Mark Swift
 • The Sea Beast – Chris Williams and Jed Schlanger
 • Turning Red – Domee Shi and Lindsey Collins

Best documentary feature

 • Navalny (winner)
 • All That Breathes
 • All the Beauty and the Bloodshed
 • Fire of Love
 • A House Made of Splinters

Best live action short

 • An Irish Goodbye (winner)
 • Ivalu
 • Le Pupille
 • Night Ride
 • The Red Suitcase

Best documentary short

 • The Elephant Whisperers (winner)
 • Haulout
 • How Do You Measure a Year?
 • The Martha Mitchell Effect
 • Stranger at the Gate

Best animated short

 • The Boy, the Mole, the Fox and the Horse (winner)
 • The Flying Sailor
 • Ice Merchants
 • My Year of Dicks
 • An Ostrich Told Me the World is Fake and I Think I Believe It

 

Më shumë