Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
94 %
1.5kmh
0 %
Pre
28 °
Sht
28 °
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
29 °
E premte, 29 Shtator, 2023

Ndryshon sistemi i vlerësimit për maturën, rikthehet mesatarja

Lajme të ngjashëm

Ministria e Arsimit duket se do të bëjë ndryshime sai takon vlerësimit të maturës shtetërore si dhe mënyrën e pranimit të studentëve në universitete,.

Projektligji i ri që po diskutohet nga ministria, rikthen mesataren në shkollat e mesme duke parashikuar ndryshime në projektligj.

Sipas gazetës “Shekulli”, ky ndryshim pasqyrohet në nenin 77, pika 1 i cili citon se pranimi në programet e studimit të ciklit të parë është i mundur për çdo kandidat që ka përfunduar me sukses ciklin e arsimit të mesëm dhe që plotëson kritetin e notës mesatare, të përcaktuar çdo vit me udhëzim të ministrisë së Arsimit.

Më shumë