Tirana
scattered clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
39 %
3.1kmh
40 %
Mër
25 °
Enj
29 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
29 °
E mërkurë, 27 Shtator, 2023

Ndihmonte në shuarjen e zjarreve në Turqi, rrëzohet avioni rus, raportohet për 8 të vdekur

Lajme të ngjashëm

5 anëtarë të ekuipazhit të një avoni zjarrfikës rus kanë ndërruar jetë, bashkë me 3 inpektorë të pyjeve në Turqi, pasi Beriev Be-200 u rrëzua pranë Kahramanmaras, në Turqinë juglindore. Avioni po ndihmonte në një mision për shuarjen e flakëve.

Sipas sipas raporteve, pesë anëtarë të ekuipazhit (ushtarakë, që i përkasin Federatës Ruse) dhe tre inspektorë turq të pyjeve u vranë në incident (disa burime thonë se vetëm 7 persona ishin në bord).

Pamjet që tregojnë avionin që operonte në një rajon malor para rrëzimit tashmë kanë filluar të qarkullojë në internet, edhe pse deklarata e parë zyrtare e Ministrisë së Mbrojtjes Ruse në lidhje me incidentin pretendonte se avioni amfib rus u rrëzua “gjatë uljes” pranë Adanës.

 Be-200 rus, vendosen rregullisht jashtë vendit për të mbështetur aktivitetet e zjarrfikësve të shteteve të huaja. Në fillim të gushtit, Be-200 i vendosur në Greqi, fluturoi më shumë se 100 orë në 36 misione, me 400 shkarkime uji dhe me një vëllim të përgjithshëm prej 2.500 ton, në 7 rajone të vendit, përfshirë ishujt e Kretës dhe Rodos.

Më shumë