Tirana
light rain
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
65 %
1.5kmh
75 %
Die
24 °
Hën
28 °
Mar
31 °
Mër
31 °
Enj
30 °
E diel, 24 Shtator, 2023

NATO fton zyrtarisht Finlandën dhe Suedinë t’i bashkohen Aleancës, nordikët “një hap larg” anëtarësimit

Lajme të ngjashëm

Aleanca e Atlantikut të Veriut zyrtarizon ftesën këtë të mërkurë për Suedinë dhe Finlandën për t’u bashkuar me aleancën ushtarake, një zgjerim historik i bllokut të mbrojtjes që zvogëlon drejtpërdrejt synimet e presidentit rus Vladimir Putin, ndërsa lufta e tij në Ukrainë po shkon përpara.

Grupi vendosi kolektivisht të miratojë aplikimet e vendeve për t’u bashkuar pasi Turqia hoqi kundërshtimet e saj të martën, duke hapur rrugën për zgjerimin më të rëndësishëm të NATO-s në dekada.

“Aderimi i Finlandës dhe Suedisë do t’i bëjë ato më të sigurta, NATO-n më të fortë dhe zonën euro-atlantike më të sigurt. Siguria e Finlandës dhe Suedisë ka një rëndësi të drejtpërdrejtë për Aleancën, përfshirë gjatë procesit të pranimit,” thuhet në deklaratën e Samitit të Madridit.

Vendimi tani do të shkojë në parlamentet dhe legjislaturat e 30 vendeve anëtare për ratifikim përfundimtar. Udhëheqësit e NATO-s thanë se prisnin që procesi të ecë shpejt, duke lejuar një pranim të shpejtë të paprecedentë dhe një shfaqje uniteti kundër Putinit.

Udhëheqësit hynë në bisedimet e së mërkurës të nxitur nga një fitore diplomatike pasi Turqia hoqi kundërshtimet e saj ndaj anëtarësimit Suedisë dhe Finlandës në NATO, duke krijuar terrenin për dy vendet që kanë qëndruar neutrale për një kohë të gjatë, për të hyrë në bllokun mbrojtës.

Shefi i NATO-s Jens Stoltenberg e quajti një “vendim historik” ftesën zyrtare nga aleanca për Suedinë dhe Finlandën. “Marrëveshja e lidhur mbrëmë nga Turqia, Finlanda dhe Suedia i hapi rrugën këtij vendimi”, tha sekretari i përgjithshëm në një konferencë për shtyp.

Më shumë