Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
45 %
1kmh
0 %
Pre
33 °
Sht
33 °
Die
25 °
Hën
31 °
Mar
31 °
E premte, 22 Shtator, 2023

Ministri gjerman Heiko Maas takohet me Vjosa Osmanin, zbulon arsyen e vizitës në Prishtinë dhe Beograd

Lajme të ngjashëm

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Mass është pritur sot në presidencë nga Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani.

Përmes një  postimi në Twitter, zyrtari gjerman ka bërë me dije arsyen e vizitës së tij në Prishtinë, duke vijuar me vizitën e nesërme  në Beograd. Diplomati gjerman shkruan se vizita e tij në këto dy vende, lidhet kryesisht me çështjen e procesit të vaksinimit në Ballkanin Perëndimor, i cili sipas tij është një moment kyç në luftën kundër koronavirusit.

“Askush në Evropë nuk mbetet i paprekur nga suksesi dhe dështimi i fqinjëve të saj. Fakti që tani mund të ndajmë progresin e vaksinimit në BE me vendet e Ballkanit  Perëndimor është një moment kyç në luftën kundër virusit. Kjo është arsyeja pse unë jam në Prishtinë dhe Beograd sot dhe nesër”, ka shkruar Maas në Twitter.

Më shumë