Tirana
moderate rain
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1.5kmh
100 %
Mar
29 °
Mër
30 °
Enj
29 °
Pre
28 °
Sht
20 °
E martë, 26 Shtator, 2023

Mike Pence thirret të dëshmojë për bisedat me Donald Trump, para sulmit të 6 Janarit

Lajme të ngjashëm

Një gjykatës federal ka vendosur që ish-zëvendëspresidenti Mike Pence duhet të dëshmojë para një jurie të madhe për bisedat që ai ka pasur me Donald Trump deri më 6 janar 2021, sipas burimeve të shumta të mediave amerikane.

James Boasberg thuhet se urdhëroi zotin Pence të jepte dëshmi në përgjigje të çdo pyetjeje nga Prokurori i Posaçëm Jack Smith, në lidhje me aktet e paligjshme të kryera nga ish-presidenti.

Urdhri i gjyqtarit Boasberg gjithashtu thuhet se e lejoi Pence të refuzonte t’i përgjigjej çdo pyetjeje që prekte veprimet e tij gjatë certifikimit, por nuk e pengoi atë të diskutonte bisedat me zotin Trump.

Është një tjetër fitore për këshilltarin special Jack Smith, i cili po heton përpjekjet e linjës së Trump për të përmbysur zgjedhjet e vitit 2020. Ai e thirri Penc për dëshmi në fillim të këtij viti.

Disa ditë pasi u publikuan lajmet për thirrjen, Pence dhe këshilltarët e tij treguan se ish-zëvendëspresidenti do të kundërshtonte thirrjen sipas klauzolës së fjalimit ose debatit të Kushtetutës, e cila mbron ligjvënësit nga veprime të caktuara të zbatimit të ligjit që lidhen me detyrat e tyre legjislative.

Më shumë