Tirana
light rain
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
4.6kmh
40 %
Hën
19 °
Mar
30 °
Mër
31 °
Enj
29 °
Pre
29 °
E hënë, 25 Shtator, 2023

Mes plumbave dhe raketave, Volodymyr Zelensky feston sot ditëlindjen, ja sa vjeç mbush

Lajme të ngjashëm

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, feston sot ditëlindjen e tij të 45-të. Kjo ditëlindje udhëheqësin e Ukrainës e ka gjetur mes luftës së ashpër me Rusinë e cila ka filluar në shkurt të vitit të kaluar.

Zelensky, i cili shërben si presidenti i gjashtë i Ukrainës që nga viti 2019, u bë shumë i njohur për të gjithë botën pas fillimit të agresionit rus në Ukrainë.

Zelensky përpara se të bëhej president, ishte me profesion komedian, i cili pati krijuar një kompani prodhimi të emëruar si “Kvartal 95”, kompani kjo që prodhonte filma, filma vizatimorë dhe shfaqje televizive, duke përfshirë serialin televiziv “Shërbëtori i Popullit”, në të cilin Zelensky luajti rolin e presidentit ukrainas.

Zelensky shpalli kandidaturën e tij në zgjedhjet presidenciale 2019 në mbrëmjen e 31 dhjetorit 2018, krahas fjalimit të Vitit të Ri të presidentit të atëhershëm Petro Poroshenko në kanalin televiziv 1+1.

Ai fitoi zgjedhjet me 73.23 për qind të votave në raundin e dytë, duke mundur Poroshenkon.

Më shumë